dnes je

poslední aktualizace 8. 12. 2008


WASHINGTON D.C. - U.S. CAPITOL


Washington D.C. - U.S. Capitol
 

Na konci třídy Mall na vyvýšeném pahorku stojí U.S. Capitol. Základní kámen položil George Washington v roce 1793. Budova byla stavěna postupně a plány na její stavbu se měnily. Inspirace pocházela ze Svatopetrského chrámu v Římě a pařížské Invalidovny. Na vrcholku kupole je socha Svobody s přilbou s chocholem. Vchod do Kapitolu je na východní straně, v jižním křídle sídlí Sněmovna reprezentantů, v severním křídle Senát. Žádná budova ve Washington D.C. nesmí být vyšší než U.S. Capitol.
Po vstupu do budovy se ocitneme v Rotundě se sochami a obrazy osobností významných v historii USA. Střed Rotundy je zároveň středem číslování ulic Washingtonu D.C. Na jižní straně Rotundy je Síň Soch, kam přispěl každý stát USA dvěma sochami, z nichž některé se sem nevešly. V nejnižším patře je Stará síň Nejvyššího soudu.
V Kapitolu jsme byli opět kontrolováni dvakrát. Po frontě, trvající většinou ne méně než dvě hodiny, je první kontrola, druhá kontrola je před Sněmovnou reprezentantů. V Senátu a Sněmovně reprezentantů se nesmí fotit, což nechápu. Pokud by teroristi chtěli vyfotit Senát či Sněmovnu reprezentantů (které si vyfotit zaslouží), jistě by to dokázali.